<p>Jadac do Huehuetenango z Antiguy sprawdzilismy na jakiej wysokosci lezy, i poniewaz byla podobna do San Cristobal de las Casas, obawialismy sie zimnych nocy i nie za cieplych dni. Przywitala nas najcieplejsza pogoda jak dotad... Czas wiec na wpis meteorologiczny o pogodzie w Gwatemali.<br>
Panstwo jest bardzo zroznicowane jesli chodzi o klimat - od dzungli w rejonie Tikal (i nie tylko), gdzie duszno, wilgotno, goraco, a bywa że i malarycznie, poprzez wyżyny które odwiedzamy do wyższych pasm. Na przelomie lutego i marca w Xeli bylo chlodnawo w ciągu dnia, ale na t-shirt, jednak dość wcześnie, koło 17ej robiło się chłodno. Nad jeziorem Atitlan cieplej, podobnie w Antigua. Teoretycznie wszystkie te miejsca powinny witac nas porą suchą, ale trafilismy na anomalię ktorej najstarsi gorale nie pamietali, czyli deszcz w lutym. W Xeli w lutym podobno nie padalo nigdy... Globalne ocieplenie pozdrawia.
Ale skoro juz o porach roku - Gwatemalczycy wyrozniaja dwie - sucha i mokra (rozniac sie tym od Meksyku). Deszczowa trwa od maja do listopada, i gwatemalczycy nazywaja ja... invierno, czyli po polsku zima. I tą oto metodą mamy zimę w lecie, mimo, ze sa na tej samej polkuli. Ale coz sie dziwic -podobno deszcze przynosza ze soba ulge od upalow. Jednak mimo to nie jest to najlepszy czas na podroze, bo potoki ktore tworzy woda moga byc naprawde niebezpiecznie, niedawno w Xeli bylo poltora metra wody na ulicach w porze deszczowej, ludzi potracili caly dobytek. Poczatek pory suchej, listopad, to jeszcze sezon huraganow, wiec okres lutego-kwietnia jest idealny (choc w niektorych regionach chlodniejszy styczen bedzie lepsza opcja). Z punktu widzenia kalendarza swiat obchody 1 listopada i Wielki Tydzien to ciekawy czas, aczkolwiek w kazdym miesiacu znajdzie sie jakis mniej lub bardziej lokalnie obchodzony Swiety.
P.S. wczorajsza ciepla pogoda w Huehue tez okazala sie byc anomalia - "o matko jak wczoraj bylo goraco" slyszymy dzis na ulicach. A pogoda znow na t-shirt bez ociekania potem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz